Сртот (Злокуќани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Сртот
Сртот is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сртот
Сртот
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 21°22′0″E / 40.96639°СГШ 21.36667°ИГД / 40.96639; 21.36667Координати: 40°57′59″N 21°22′0″E / 40.96639°СГШ 21.36667°ИГД / 40.96639; 21.36667
Основни податоци
Име Сртот
Место Злокуќани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сртот — археолошки локалитет во битолското село Злокуќани. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на околу 1 km северно од селото, на долг гребен, издолжен во правец североисток-југозапад, кој е дел од највисокиот врв на планинскиот масив Неолица. Видливи се остатоци од трасата на одбранбениот ѕид на населбата. По површината наместа се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069