Југ I (Оптичари)

Координати: 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611° СГШ; 21.42083° ИГД / 40.98611; 21.42083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Југ I


Местоположба 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611° СГШ; 21.42083° ИГД / 40.98611; 21.42083
Основни податоци
Место Оптичари
Општина Битола
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Југ Iархеолошко наоѓалиште во битолското село Оптичари. Ноаѓалиштето претставува населба од неолитско време Оваа тумба претставува еден од новооткриените наоѓалишта во ареалот на Оптичари и се наоѓа на 9 км југозападно од селото. Таа во средина е пресечена од каналот за наводнување, а висината е значително смалена со обработувањето на полињата. Што се однесува до обликот, таа е слабо видлива на теренот и сегашната евентуална висина изнесува околу 0,5m. Нејзината површина изобилува со неолитска керамика, што укажува на фактот дека можеби не постојат слоеви од другите предисториски периоди[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]