Герамидница (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Герамидница
Герамидница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Герамидница
Герамидница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028°СГШ 21.37917°ИГД / 41.05028; 21.37917Координати: 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028°СГШ 21.37917°ИГД / 41.05028; 21.37917
Основни податоци
Име Герамидница
Место Долно Оризари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Герамидница е археолошки локалитет во битолското село Долно Оризари. Локалитетот претставува населба од бронзено и доцноантичко време. Се наоѓа на 800 m јужно од селото, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и фрагменти од римски тули и покривни ќерамиди. Според исказите на жителите, биле пронајдени повеќе археолошки предмети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069