Кале (Лера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167° СГШ; 21.17278° ИГД / 41.10167; 21.17278Координати: 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167° СГШ; 21.17278° ИГД / 41.10167; 21.17278
Основни податоци
Име Кале
Место Лера
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во битолското село Лера. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време . Се наоѓа западно од селото, на блага височинка со надморска височина од 810 m, на левиот брег на реката Шемница каде се гледаат контурите на одбранбен бедем обраснати со вегетација. По површината се среќаваат доста фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Калето зафаќа површина од околу 1 хектар, а претставува дел од одбранбениот систем поврзан со калињата во селата Доленци и Стрежево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678