Исток 1 (Поешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исток 1 is located in Македонија
Исток 1
Местоположба на Исток 1 во Македонија
Местоположба 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417Координати: 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417
Основни податоци
Место Поешево
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Исток 1археолошко наоѓалиште во битолското село Поешево. Ноаѓалиштето претставува населба од неолитско време. Оваа тумба е сместена блиску до селото, односно на неговата источна периферија. Таа се наоѓа на околу 400m источно од тумбата во центарот на Поешево и врз неа минува патот кон Битола, поради што е тешко воочлива. Со оглед на густата вегетација не може да се констатира многу материјал, освен во дворот на една од куќите каде се забележуваат предисториски, средновековни и рецентни фрагменти од керамика.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]