Варвара (Дихово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варвара
археолошко наоѓалиште
Варвара is located in Археолошки локалитет во Македонија
Варвара
Варвара
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083° СГШ; 21.26389° ИГД / 41.05083; 21.26389Координати: 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083° СГШ; 21.26389° ИГД / 41.05083; 21.26389
Основни податоци
Име Варвара
Место Дихово
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Варвараархеолошко наоѓалиште во битолското село Дихово. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на источната периферија на селото, во месноста Лековита Вода, каде се откриени камени плочи од гробни конструкции, а најдени се и крстови од камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069