Кутлиште (Буково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кутлиште
Кутлиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кутлиште
Кутлиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444°СГШ 21.33306°ИГД / 40.99444; 21.33306Координати: 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444°СГШ 21.33306°ИГД / 40.99444; 21.33306
Основни податоци
Име Кутлиште
Место Буково
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кутлиште — археолошки локалитет во битолското село Буково. Локалитетот претставува населба од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069