Братиндолска Река (Дихово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Братиндолска Река
Братиндолска Река is located in Археолошки локалитет во Македонија
Братиндолска Река
Братиндолска Река
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083°СГШ 21.26389°ИГД / 41.05083; 21.26389Координати: 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083°СГШ 21.26389°ИГД / 41.05083; 21.26389
Основни податоци
Име Братиндолска Река
Место Дихово
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Братиндолска Река — археолошки локалитет во битолското село Дихово. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа лево од стариот пат Битола-Ресен, каде во приватна нива на локален жител при обработувањето на земјата биле откриени фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069