Црнобуки (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црнобуки

Карта

Местоположба 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306
Основни податоци
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

 депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Црнобукиархеолошко наоѓалиште во битолското село Црнобуки. Претставува депо на монети од средниот век. Во самото село било откриено депо со 214 бакарни скифати од XIIXIII век. Сега се чуваат во Народниот музеј во Белград.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678