Св. Недела (Дихово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Недела
Св. Недела is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Недела
Св. Недела
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083°СГШ 21.26389°ИГД / 41.05083; 21.26389Координати: 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083°СГШ 21.26389°ИГД / 41.05083; 21.26389
Основни податоци
Име Св. Недела
Место Дихово
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Недела — археолошки локалитет во битолското село Дихово. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на мостот за Битола, каде се наоѓа мало црквиче „Св. Недела“. Градена е на темели од средновековна црква, а околу има остатоци од некропола. Местото се смета за вакафско.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069