Југ III (Оптичари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Југ III is located in Македонија
Југ III
Местоположба на Југ III во Македонија
Местоположба 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611° СГШ; 21.42083° ИГД / 40.98611; 21.42083Координати: 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611° СГШ; 21.42083° ИГД / 40.98611; 21.42083
Основни податоци
Место Оптичари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Југ IIIархеолошко наоѓалиште во битолското село Оптичари. Ноаѓалиштето претставува населба од неолитско време. Оваа тумба се наоѓа веднаш до „Тумба Југ 2“ и тоа од нејзината лева страна, односно на 100m кон запад. Нив ги дели еден канал за наводнување, па останува прашањето дали тие две се дел од поголема тумба или пак биле подигнати една крај друга. Според археолошкиот материјал тие се слични (присуство на фрагменти од неолитот до бронзено време), меѓутоа на сателитските карти јасно се забележува кружната формација на ова помалo наоѓалиште.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]