Стари Гробови (Раштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Стари Гробови
Стари Гробови се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Стари Гробови
Стари Гробови
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°03′11″ СГШ 21°19′27″ ИГД / 
Основни податоци
Име Стари Гробови
Место Раштани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Гробови — археолошки локалитет во битолското село Раштани. Локалитетот претставува некропола од среден век. Се наоѓа на мала височинка што се наоѓа во непосредната близина на црквата „Св. Никола“, од јужната страна на селото, каде во 1981 година било извршено археолошко истражување. Тогаш биле откриени гробови градени од камени плочи. Во гробовите се најдени и гробни прилози, и тоа прстени, обетки, белезици и др. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069