Дихово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дихово
Dihovo, village.JPG

Куќа во Дихово

Дихово се наоѓа во Republic of Macedonia
Дихово
Местоположба на Дихово во Македонија
Координати 41°03′03″ СГШ 21°15′50″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 310 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 779 м

Дихово (Диово) — село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Дихово се наоѓа под падините на Баба Планина, по патот за село Нижеполе. Дихово е распослано од десната страна на реката Драгор, во самото подножје на планинскиот масив Баба. Дихово се наоѓа на 50 метри над Битола и пружа прекрасен поглед на градот, Пелагонија и на врвот Пелистер.

Историja[уреди | уреди извор]

Дихово за време на Првата светска војна

Низ селото поминувала француска линија од фронт во Првата светска војна.

Економија[уреди | уреди извор]

Во Дихово била првата текстилна фабрика на Балканот, отворена во 1883 г. со големи современи капацитети. Денес во Дихово работи хотел и две кафеани (Кооперација и Кај Оревот) како и отворен базен и ресторан во текот на летниот период. Дихово уште е познато и по големата живинарска фарма „Црвени петли“ која се наоѓа на влезот од селото.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото Дихово брои 310 жители, од кои:

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Голем број на традиционални куќи, постари од 150 години. Низ селото поминува реката Драгор. Во близина на селото по течението на реката се преубавите сопови (вирови). Дихово е познато како главно прибежиште на битолчани за време на пеколните летни денови. Свежиот пелистерски воздух, убавите ливади како и базенот кој постои во селото, го прават Дихово главно место за одмор, уживање и разладување на битолчани.

Цркви[1]
Археолошки локалитети[2]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Селото Дихово, како и останатиот крај, е познат по масовните иселувања во текот на минатиот век во Западна Европа, Австралија, САД и Канада. Голем процент од иселениците денеска се имаат вратено во Дихово и своите заштеди ги инвестираат во локалната економија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]