Црква „Св. Атанасиј“ - Дихово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква Св. Атанасиј - Дихово.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Кукуречанска
Местоположба
Координати 41°1′34.65″N 21°14′28.23″E / 41.0262917° N; 21.2411750° E / 41.0262917; 21.2411750Координати: 41°1′34.65″N 21°14′28.23″E / 41.0262917° N; 21.2411750° E / 41.0262917; 21.2411750
Населено место Дихово
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — главна манастирска црква на Диховскиот манастир во битолското село Дихово. Се наоѓа над селото Дихово, во западен правец, на 3,2 километри оддалеченост од селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]