Старо Змирново

Координати: 41°5′48″N 21°17′38″E / 41.09667° СГШ; 21.29389° ИГД / 41.09667; 21.29389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Змирново
Старо Змирново во рамките на Македонија
Старо Змирново
Местоположба на Старо Змирново во Македонија
Старо Змирново на карта

Карта

Координати 41°5′48″N 21°17′38″E / 41.09667° СГШ; 21.29389° ИГД / 41.09667; 21.29389
Општина Битола
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02112
Надм. вис. 715 м
Старо Змирново на општинската карта

Атарот на Старо Змирново во рамките на општината
Старо Змирново на Ризницата

Старо Змирново — село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 во селото имало 10 жители, сите Македонци.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Во минатото селото било населено во Албанци. Како едни од најстарите албански родови во селото се споменуваат родовите: Ферзолар, Џаферлар и Мустафлар. Доселени се од северна Албанија во втората половина на 18-от век.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено избирачкото место бр. 207 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. на село Доленци[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 223 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 9 стр.
  4. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]