Зулица

Координати: 41°8′32″N 21°15′37″E / 41.14222° СГШ; 21.26028° ИГД / 41.14222; 21.26028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зулица
Зулица во рамките на Македонија
Зулица
Местоположба на Зулица во Македонија
Зулица на карта

Карта

Координати 41°8′32″N 21°15′37″E / 41.14222° СГШ; 21.26028° ИГД / 41.14222; 21.26028
Регион  Пелагониски
Општина  Битола
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02072

Зулица — историско село во Прилепско, денес во крајниот јужен атар на селото Лопатица, Општина Битола.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало северозападно од Битола, на десниот брег на Шемница.[2] Лежело меѓу Лопатица на север и Габалавци на југозапад.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се среќава во османлиските дефтери како Зулуса со 60 домаќинства.

На австроунгарската воена карта е означено како Зулица (Zulica).[3]

Во 1889 г. Стефан Верковиќ („Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи“) ја завел Зулица како село со 3 куќи во кои живееле 6 македонски семејства со 31 лице (17 машки и 14 женски).[4][5]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Зулица живееле 254 Македонци христијани и 200 Арнаути муслимани.[4][6]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Жулица е претставена како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскииот санџак со 4 куќи.[7]

На почетокот на XX век целото село било под е врховенството на Бугарската егзархија. По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Зулинца (Zoulintza) имало 16 Македонци, сите под егзархијата.[4][8]

По отпишувањето на Зулица, нејзиниот атар влегол во атарот на Лопатица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  3. Generalkarte von Mitteleuropa 1:200.000 der Franzisco-Josephinischen Landesaufnahme (германски). Österreich-Ungarn. ab 1887-1914. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
  4. 4,0 4,1 4,2 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  5. Верковичъ, Стефанъ (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи (PDF). С. Петербургъ: Военная Типографія (въ зданіи Главнаго Штаба). стр. 310.
  6. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 239. ISBN 954430424X.
  7. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 16.
  8. Brancoff, D. M (1905). La Macédoine et sa Population Chrétienne : Avec deux cartes etnographiques (PDF). Paris: Librarie Plon, Plon-Nourrit et Cie, Imprimeurs-Éditeurs. стр. 168–169.