Прејди на содржината

Смолево

Координати: 41°00′29.7″N 21°19′06.6″E / 41.008250° СГШ; 21.318500° ИГД / 41.008250; 21.318500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Смолево

Поглед на Смолево во 1917 г.

Смолево во рамките на Македонија
Смолево
Местоположба на Смолево во Македонија
Смолево на карта

Карта

Координати 41°00′29.7″N 21°19′06.6″E / 41.008250° СГШ; 21.318500° ИГД / 41.008250; 21.318500
Регион Пелагониски
Општина  Битола
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Смолево на општинската карта

Атарот на Смолево во рамките на општината
Смолево на Ризницата

Смолево — историско село, сместено на планината Баба, југозападно од Битола, помеѓу селата Лавци и Буково. Атарот на ова село денес се води под селото Лавци. Со текот на времето ова село се раселило и денес на селскиот атар постојат црква, археолошко наоѓалиште и мотокрос-патека.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Смолево било мало село во Битолската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Смолево имало 5 жители, сите Македонци христијани[2][3]. Во 1905 г. Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) Смолево имало 24 Македонци, кои сега биле под врховенството на Цариградската патријаршија.[2][4]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Смолево се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 3 куќи.[5]

Културно-историска оставнина[уреди | уреди извор]

Денес од ова село има слаби остатоци и топонимот опстојува во катастарот како земјоделски предел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 239.
  4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  5. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 13.
  6. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  8. На „Смолево“ крај Битола се возеа мотокрос трки

Надворешни врски[уреди | уреди извор]