Црквиште (Смолево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Црквиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°00′29.7″N 21°19′06.6″E / 41.008250°СГШ 21.318500°ИГД / 41.008250; 21.318500Координати: 41°00′29.7″N 21°19′06.6″E / 41.008250°СГШ 21.318500°ИГД / 41.008250; 21.318500
Основни податоци
Име Црквиште
Место Смолево
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште или Рамниште — археолошки локалитет во историското битолско село Смолево. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа во месноста Мишева Ливада, што се наоѓа на 1 km западно од селската црква „Св. Атанасиј“, каде се гледаат гробови покриени со камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069