Трн Тумба (Оптичари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Трн Тумба
Трн Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трн Тумба
Трн Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083Координати: 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083
Основни податоци
Име Трн Тумба
Место Оптичари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трн Тумба — археолошки локалитет во битолското село Оптичари. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 2 km од селото и на околу 50 m од селскиот пат за Кравари. Висока е околу 3 m, а во основата има правилна кружна форма. По површината се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, дислоциран куќен лепеж, орудија од камен, коска и печена земја. Најдени се и фрагменти од жртвеници, цилиндри со антропоморфна претстава. Наодите се наоѓаат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678