Садеви (Велушина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Садеви
Садеви is located in Археолошки локалитет во Македонија
Садеви
Садеви
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′0″N 21°21′0″E / 40.91667°СГШ 21.35000°ИГД / 40.91667; 21.35000Координати: 40°55′0″N 21°21′0″E / 40.91667°СГШ 21.35000°ИГД / 40.91667; 21.35000
Основни податоци
Име Садеви
Место Велушина
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Садеви — археолошки локалитет во битолското село Велушина. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа непосредно до селото, од југоисточната страна, каде при обработувањето на земјата се откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се и монети од Јустинијан I кои се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069