Ќосеица (Карамани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Ќосеица
Ќосеица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ќосеица
Ќосеица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′52″N 21°23′38″E / 41.06444°СГШ 21.39389°ИГД / 41.06444; 21.39389Координати: 41°3′52″N 21°23′38″E / 41.06444°СГШ 21.39389°ИГД / 41.06444; 21.39389
Основни податоци
Име Ќосеица
Место Карамани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ќосеица или Бари — археолошки локалитет во битолското село Карамани. Локалитетот претставува населба од римско време . Се наоѓа на околу 1 km северно од црквата „Св. Никола“, во нива на локален жител, која зафаќа површина од 2 хектари, каде при обработувањето на земјата се откриени ѕидови - едни градени од камен и кал, а други од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и друг градежен материјал. Откриени се и остатоци од фурна ѕидана од камен и тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069