Поројница (Драгожани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поројница
археолошко наоѓалиште
Поројница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Поројница
Поројница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278Координати: 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278
Основни податоци
Име Поројница
Место Драгожани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Поројница — археолошки локалитет во битолското село Драгожани. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 1 km западно од селото, на падините на ридот, каде се среќаваат доста фрагменти од керамички садови со сива и црвена фактура, парчиња од тули и покривни ќерамиди. Според кажувањата на жителите, биле најдени и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069