Бачилиште (Поешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Бачилиште
Бачилиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бачилиште
Бачилиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417Координати: 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417
Основни податоци
Име Бачилиште
Место Поешево
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бачилиште — археолошки локалитет во битолското село Поешево. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа на место кое денес е под ниви помеѓу селата Поешево, Логоварди и Оптичари. На самата височинка каде што лежи, мештаните пронаоѓале ќерамиди, камења, како и метални предмети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069