Илкова Чешма (Брусник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илкова Чешма
археолошко наоѓалиште
Илкова Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Илкова Чешма
Илкова Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′23″N 21°17′7″E / 41.02306° СГШ; 21.28528° ИГД / 41.02306; 21.28528Координати: 41°1′23″N 21°17′7″E / 41.02306° СГШ; 21.28528° ИГД / 41.02306; 21.28528
Основни податоци
Име Илкова Чешма
Место Брусник
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Илкова Чешма — археолошки локалитет во битолското село Брусник. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на северниот крај од селото, десно од патот за Битола, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069