Маркова Нога (Габалавци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Маркова Нога
Маркова Нога is located in Археолошки локалитет во Македонија
Маркова Нога
Маркова Нога
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′3″N 21°14′27″E / 41.13417°СГШ 21.24083°ИГД / 41.13417; 21.24083Координати: 41°8′3″N 21°14′27″E / 41.13417°СГШ 21.24083°ИГД / 41.13417; 21.24083
Основни податоци
Име Маркова Нога
Место Габалавци
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Маркова Нога — археолошки локалитет во битолското село Габалавци. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа недалеку од селото на падина од еден док каде има поголем камен на кој се врежани некои симболи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678