Голема Тумба (Логоварди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Голема Тумба
Голема Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Голема Тумба
Голема Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944°СГШ 21.41139°ИГД / 41.02944; 21.41139Координати: 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944°СГШ 21.41139°ИГД / 41.02944; 21.41139
Основни податоци
Име Голема Тумба
Место Логоварди
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Голема Тумба — археолошки локалитет во битолското село Логоварди. Локалитетот претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на источниот крај на селото, помеѓу улиците „Стив Наумов“ и „Кајмакчаланска“, каде со изградбата на селскиот пат тумбата е оштетена на источната страна. И покрај тоа, поради обликот и димензиите, таа изгледа импозантно. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678