Старо Село (Ѓавато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Старо Село
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056°СГШ 21.13833°ИГД / 41.08056; 21.13833Координати: 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056°СГШ 21.13833°ИГД / 41.08056; 21.13833
Основни податоци
Име Старо Село
Место Ѓавато
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село — археолошки локалитет во битолското село Ѓавато. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа на околу 3 km југозападно од селото, каде се гледаат остатоци од стара селска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069