Коловозник (Драгарино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Коловозник
Коловозник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Коловозник
Коловозник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389°СГШ 21.15500°ИГД / 41.08389; 21.15500Координати: 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389°СГШ 21.15500°ИГД / 41.08389; 21.15500
Основни податоци
Име Коловозник
Место Драгарино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Коловозник или Кула — археолошки локалитет во битолското село Драгарино. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на зарамнетото плато од малата височинка, што се наоѓа на 1 km западно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал, веројатно остатоци од еднокорабна црква. Исто така, се гледаат и гробови покриени со по една голема плоча од камен, ориентирани во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069