Св. Богородица (Ѓавато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Македонија
Св. Богородица
Местоположба на Св. Богородица во Македонија
Местоположба 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056° СГШ; 21.13833° ИГД / 41.08056; 21.13833Координати: 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056° СГШ; 21.13833° ИГД / 41.08056; 21.13833
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Ѓавато
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во битолското село Ѓавато. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на југоисточната периферија на селото, каде при изградбата на селскиот пат, источно од црквата „Св. Богородица“ се откриени гробови градени од тегули, на две води. Во тремот на црквата се вградени повеќе антички тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069