Чукут (Кравари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Чукут
Чукут is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чукут
Чукут
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667Координати: 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667
Основни податоци
Име Чукут
Место Кравари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чукут — археолошки локалитет во битолското село Кравари. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време . Се наоѓа на околу 500 m западно од селото, каде при обработувањето на земјата, жителите откриле гробови градени од камен, покриени со големи камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069