Стара Црква (Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Стара Црква
Стара Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Црква
Стара Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′44″N 21°21′54″E / 40.97889°СГШ 21.36500°ИГД / 40.97889; 21.36500Координати: 40°58′44″N 21°21′54″E / 40.97889°СГШ 21.36500°ИГД / 40.97889; 21.36500
Основни податоци
Име Стара Црква
Место Бистрица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Црква — археолошки локалитет во битолското село Бистрица. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од северозападната страна, и на околу 700 m западно од патот за Битола, на блага падина што се спушта кон левиот брег на Бистричка Река. Со ерозијата на земјиштето се откриени гробови градени од камени плочи - тип циста, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069