Кочишта (Драгожани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кочишта
археолошко наоѓалиште
Кочишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кочишта
Кочишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278Координати: 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278
Основни податоци
Име Кочишта
Место Драгожани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кочишта — археолошки локалитет во битолското село Драгожани. Локалитетот претставува населба со црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 4 km југозападно од селото, на доминантен рид, каде што била старата локација на селото кое, според кажувањето, било запалено од Турците. Освен населба, овде има и остатоци од црква, а видливи се и гробови покриени со камени плочи, ориентирани во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069