Св. Никола (Метимир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Никола
Св. Никола is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Никола
Св. Никола
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′18″N 21°8′41″E / 41.13833°СГШ 21.14472°ИГД / 41.13833; 21.14472Координати: 41°8′18″N 21°8′41″E / 41.13833°СГШ 21.14472°ИГД / 41.13833; 21.14472
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Метимир
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Никола — археолошки локалитет во битолското село Метимир. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 1,5 km западно од селото, каде се гледаат истатоци од црква високи до 1 m. Била посветена на Свети Никола . Околу црквата има гробови покриени со камени плочи.[1] Локалитетот не е истражуван.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678