Отажна Маала (Барешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отажна Маала
археолошко наоѓалиште
Отажна Маала is located in Археолошки локалитет во Македонија
Отажна Маала
Отажна Маала
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639° СГШ; 21.35000° ИГД / 40.96639; 21.35000Координати: 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639° СГШ; 21.35000° ИГД / 40.96639; 21.35000
Основни податоци
Име Отажна Маала
Место Барешани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Отажна Маала — археолошки локалитет во битолското село Барешани. Локалитетот претставува населба од римско и доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069