Св. Димитрија (Брусник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија
Св. Димитрија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Димитрија
Св. Димитрија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′23″N 21°17′7″E / 41.02306°СГШ 21.28528°ИГД / 41.02306; 21.28528Координати: 41°1′23″N 21°17′7″E / 41.02306°СГШ 21.28528°ИГД / 41.02306; 21.28528
Основни податоци
Име Св. Димитрија
Место Брусник
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Димитрија — археолошки локалитет во битолското село Брусник. Локалитетот претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа во и околу сегашната црква „Св. Димитриј“, која била изградена во времето на Првата светска војна, а обновена во 1930 година. Според исказите на жителите, при корнењето на еден стар костен биле от¬криени гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069