Јуџек (Кременица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Јуџек
Јуџек is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јуџек
Јуџек
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833Координати: 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833
Основни податоци
Име Јуџек
Место Кременица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јуџек — археолошки локалитет во битолското село Кременица. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа во западниот дел од селото, кој денес е под ниви на кои селаните наидувале на остатоци од темели, керамика, а наоѓале и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069