Манастириште (Црновец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Манастириште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556°СГШ 21.22444°ИГД / 41.15556; 21.22444Координати: 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556°СГШ 21.22444°ИГД / 41.15556; 21.22444
Основни податоци
Име Манастириште
Место Црновец
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириште — археолошки локалитет во битолското село Црновец. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа лево од реката Шемница на границата со атарот на соседното село Стрежево, каде се видливи камења и телеми од градби и објект со ориенцација исток-запад со ѕидови видливи до 1 метар. Местото било посетувано на Петровден.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069