Старо Село (Доленци)

Координати: 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.08389; 21.15500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село

Карта

Местоположба 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.08389; 21.15500
Основни податоци
Место Доленци
Општина Битола
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во битолското село Доленци. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 700 м северозападно од селото, на блага падина од десната страна на стариот пат за селото Гопеш, каде се гледаат темели од црква. Според кажувањата на жителите, при обработувањето на земјата биле наоѓани гробови од камени плочи. Црквата е посветена на св. Ѓорѓи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069