Калуѓери (Лера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Калуѓери
Калуѓери is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калуѓери
Калуѓери
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167°СГШ 21.17278°ИГД / 41.10167; 21.17278Координати: 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167°СГШ 21.17278°ИГД / 41.10167; 21.17278
Основни податоци
Име Калуѓери
Место Лера
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калуѓери — археолошки локалитет во битолското село Лера. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа на 1 km североисточно од селото, на падините на планината, и на десниот брег на реката Шемница, каде при изградбата на шумскиот пат биле откриени два питоса. По површината има грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678