Стари Лозја (Братин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Стари Лозја
Стари Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Лозја
Стари Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′18″N 21°15′41″E / 41.05500°СГШ 21.26139°ИГД / 41.05500; 21.26139Координати: 41°3′18″N 21°15′41″E / 41.05500°СГШ 21.26139°ИГД / 41.05500; 21.26139
Основни податоци
Име Стари Лозја
Место Братин Дол
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Лозја — археолошки локалитет во битолското село Братин Дол. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 500 m северно од селото, на двете страни од патот Битола - Охрид, каде по површината на нивите се гледаат темели од ѕидови од камен и варов малтер, како и фрагменти од керамички садови и питоси. Најден е еден питос, целосно зачуван, кој е сместен во збирката на Музејот во Битола. Еден жител од ова село нашол две синџирчиња на кои имало прикачени пари. Наодите не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069