Домус Поле I (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Домус Поле I
археолошко наоѓалиште
Домус Поле I is located in Македонија
Домус Поле I
Местоположба на Домус Поле I во Македонија
Местоположба 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° СГШ; 21.37917° ИГД / 41.05028; 21.37917Координати: 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° СГШ; 21.37917° ИГД / 41.05028; 21.37917
Основни податоци
Место Долно Оризари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Домус Поле I археолошко наоѓалиште во битолското село Долно Оризари.

Претставува населба од среден век . Во полињата на 400 м источно од Долно Оризари се наоѓа археолошко наоѓалиште кое не претставува тумба, туку рамна населба на скоро незабележително возвишување. На површината доминира рецентна керамика, па може да се претпостави дека станува збор за село или комплекс објекти од Отоманско Царство. Скоро целата површинска керамика е обла и изменета од активности на вода. Големото количество на песок од воден нанос дополнително го потврдува овој факт, така што може да се работи за материјал кој долго време бил изложен на движење од вода.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]