Кале (Трново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кале
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389°СГШ 21.25000°ИГД / 41.04389; 21.25000Координати: 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389°СГШ 21.25000°ИГД / 41.04389; 21.25000
Основни податоци
Име Кале
Место Трново
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во битолското село Трново. Локалитетот претставува населба од железно и доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 км источно од селото, на падините на Баба Планина, на тешко пристапна височинка со зарамнето плато кое опфаќа површина од 70 х 80 м, каде се гледаат траги од одбранбен бедем. Спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови од железното време, како и керамички садови, питоси и градежен материјал од доцноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069