Рамно (Кравари)

Координати: 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306° СГШ; 21.36667° ИГД / 40.98306; 21.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамно


Местоположба 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306° СГШ; 21.36667° ИГД / 40.98306; 21.36667
Основни податоци
Место Кравари
Општина Битола
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Рамноархеолошко наоѓалиште во битолското село Кравари. Претставува населба од неолитско време . Во текот на рекогносцирањата пронајдено е уште едно ново наоѓалиште кое е целосно израмнето со земјоделските активности и за кое не може да се потврди дека претставува тумба. Од тие причини и неговиот облик останува нејасен, а воедно ниту зафатнината може да се пресмета. На површината претежно се наоѓа средновековен и рецентен археолошки материјал.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]