Вишна (Рамна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Вишна
Вишна is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вишна
Вишна
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972°СГШ 21.18556°ИГД / 41.08972; 21.18556Координати: 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972°СГШ 21.18556°ИГД / 41.08972; 21.18556
Основни податоци
Име Вишна
Место Рамна
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вишна — археолошки локалитет во битолското село Рамна. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во приватна нива на локален жител на околу 300 m јужно од селото, каде се откриени темели од црква, а во непосредната близина има и гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069