Кора (Лера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кора
археолошко наоѓалиште
Кора is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кора
Кора
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167° СГШ; 21.17278° ИГД / 41.10167; 21.17278Координати: 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167° СГШ; 21.17278° ИГД / 41.10167; 21.17278
Основни податоци
Име Кора
Место Лера
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кора или Тумба, Анови и Трла — археолошки локалитет во битолското село Лера. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на северните падини на локалитетот Кале, каде по површината има многубројни фрагменти од керамички садови, делкани блокови од бигор, а според кажувањето на жителите, овде биле наоѓани и монети. Во нивите на Тнеколку локални жители биле откриени ѕидови градени од камен со варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678