Крклински Ливади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Крклински Ливади
Крклински Ливади is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крклински Ливади
Крклински Ливади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389°СГШ 21.32889°ИГД / 41.07389; 21.32889Координати: 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389°СГШ 21.32889°ИГД / 41.07389; 21.32889
Основни податоци
Име Крклински Ливади
Место Крклино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крклински Ливади или Под Ливаѓе — археолошки локалитет во битолското село Крклино. Локалитетот претставува населба од римско време . Се наоѓа североисточно од селото, помеѓу бензиската пумпа на „Макпетрол“ и клучката Крклино, каде по површините на нивите има множество фрагменти од керамички садови, римски тули и ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069