Арнаутски Пат (Ротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арнаутски Пат
археолошко наоѓалиште
Арнаутски Пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арнаутски Пат
Арнаутски Пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′25″N 21°12′42″E / 41.05694° СГШ; 21.21167° ИГД / 41.05694; 21.21167Координати: 41°3′25″N 21°12′42″E / 41.05694° СГШ; 21.21167° ИГД / 41.05694; 21.21167
Основни податоци
Име Арнаутски Пат
Место Ротино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg патишта

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арнаутски Пат — археолошки локалитет во битолското село Ротино. Локалитетот претставува пат од римско време. Се наоѓа во овоштарникот на стопанството „Овоштар“, каде при неговата изградба бил уништен поголем дел од антички пат, најверојатно дел од трасата на Виа Егнација.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069