Мечкарец (Канино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мечкарец
археолошко наоѓалиште
Мечкарец is located in Македонија
Мечкарец
Местоположба на Мечкарец во Македонија
Местоположба 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639° СГШ; 21.35000° ИГД / 40.96639; 21.35000Координати: 40°57′59″N 21°21′0″E / 40.96639° СГШ; 21.35000° ИГД / 40.96639; 21.35000
Основни податоци
Место Канино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Мечкарецархеолошко наоѓалиште во битолското село Канино. Ноаѓалиштето поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа на место каде што има ниви на кои мештаните наоѓале керамика сврзана со вар, за која немаат сознанија во врска со периодот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069