Св. Спас (Братин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Спас
Св. Спас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Спас
Св. Спас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′18″N 21°15′41″E / 41.05500°СГШ 21.26139°ИГД / 41.05500; 21.26139Координати: 41°3′18″N 21°15′41″E / 41.05500°СГШ 21.26139°ИГД / 41.05500; 21.26139
Основни податоци
Име Св. Спас
Место Братин Дол
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Спас — археолошки локалитет во битолското село Братин Дол. Локалитетот претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа во и околу сегашната црква „Вознесение Христово“, која е изградена во 1925-26 година, врз темели од постара црква, ѕидана со камен и варов малтер. Околу неа се најдени гробови поставени во правец исток-запад, ѕидани од ситен камен и покриени со монолитни камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069