Црквиште (Буково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444° N; 21.33306° E / 40.99444; 21.33306Координати: 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444° N; 21.33306° E / 40.99444; 21.33306
Основни податоци
Име Црквиште
Место Буково
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во битолското село Буково. Претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа на 2&nbspкм западно од селото, кај месноста Мишеа Ливада, каде се зачувани делови од некропола чии гробови се покриени со големи камени плочи. Видлива е и поголема грамада од камен и друг градежен материјал од средновековната црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069